Past Winners

In This Section

Congratulations to our past winners

Open each year below to see the theme and prize recipients of our past exhibitions.

2017

Winner 2017

Theme: Oceans of Plastic

The 2017 Prize winners were:

Gabriel Stafford from Reddam House won the senior category with his sculpture ‘The Net’ (pictured).

Sylvie Klee from Glenmore Road Public School won the junior category with her sculpture ‘Caught’.

The best group entry was awarded to Scarlett Palmerlee & Zara Trantalis at Ascham School for their sculpture ‘Plastic New World’.

Highly Commended:

Don’t bag my ocean’ ,Sarah Charlton, Ascham School  
‘The Reef’, Campbell Morgan,The Scots College
‘Coral Creatures', Abigail and Charlotte Birbeck, Woollahra Public School

The Viewer’s Choice Award went to Angus McPherson, Filip Jediny and Fynn Byrne from year 3 at Scots College, for their sculpture ‘Vampire Squid’.

2016

senior-category-winner_200Theme: Web of Life: Exploring Connections in Nature

The 2016 Prize winners were:

Jazmyn Bailey from year 7 Reddam House won the senior category with her sculpture Hooked on Junk (pictured).

There were three winners of the junior category; Aiza Khurram from year 6 Ascham School with her sculpture Save Animals World, Sarah Charlton from year 5 Ascham School with her sculpture The Tree of Life and Lulu Maison from year 6 Ascham School with her sculpture Taking plastic out of the food chain.

The group entry winner went to Harry Kyle & Charles Treffry from year 3 The Scots College with their creative sculpture installation Carrying Pigeon.

Highly Commended:

Karma, Phillip - Year 12 - Cranbrook School
Wire Tree, Ben Langsam - Year 11 - Cranbrook School
Life (re)cycle, Charlie Dickinson - Year 1 - Woollahra Public School
Spider Dinner, Ellie Dickinson - Year 4 - Woollahra Public School
Rabbit of Wire, Olivia Siegloff - Year 5 - Ascham School
Bee Hive, James Randall, Aston Weir & Kody Davis Warrington - Year 3 - The Scots College
Revenge of the Piranha, Henry Wadds & Jack Lamshed - Year 3 - The Scots College
Web of Life, Attica Geritis & Janine Southwell - Year 3 - Ascham School

The Viewer's Choice Prize went to James Randall, Aston Weir & Kody Davis Warrington from year 3 The Scots College with their creative sculpture installation titled Bee Hive.

2015

IMG_6864Theme: Patterns in Nature

The 2015 Prize winners were:

Xanthe Carolan from year 4 Kambala won the Junior category with her sculpture The Big Busy Bee (pictured), and Ella-Blu Medich from year 6 McAuley School also won a junior prize with her sculpture Beach Guardian.

The best group prize went to Class 5D at Rose Bay Public School with their creative sculpture installation titled Patterns of Extinction.

Highly Commended:
Beauty in the wings, Julia McLoughlin -  Year 6 - McAuley Primary School
Curly Whirly Mr Twister, James Young -  Year 1 - Reddam House
Gerald Garaffi, Lily-Blossom Grace Hartley -  Year 3 - McAuley Primary School
Trilogy: Patterns in colour, lifecycle, movement, Grace Hardman and Lucy Walsh -  Year 6 - McAuley Primary School
Feathery Vines, Jasper Kelly - Year 1 - The Scots College
The "W" snake, Pavel Ubugunov and Lewis Porter -  Year 1 - The Scots College

2014

Industrial Marine LifeTheme: Marine Life in Sydney Harbour

The 2014 Prize winners were:

Highly Commended:
Drift Wood Turtle, Ella-Blu Medich – Year 5 – McAuley Primary School
Blue Ringed Octopus, Tiggy Dolton- Year 1 - Glenmore Road Public School
Weedy Sea Dragon, Hannah Boyd-Clark – Year 4 – Kambala
Shipwreck home, Teo LeMoing – year 2 - Woollahra Public School
Seal of Approval and Seal of disapproval, Class 1T - Year 1 – Rose Bay Public School

Winner - Junior Category:
Baby Bull Shark, Jack Sproats and Ben Manley – Year 5 - Sydney Grammar School Edgecliff

Winner - Senior Category:
Industrial Marine Life, Bryana Bailey - Year 9 - Reddam House.

Winner - Viewer's Choice:
Did you know, Ellie Dickinson, Year 6, Woollahra Public School

2013

Jazmyn and Bryana Bailey with The Mayor of Woollahra Toni ZeltzerTheme: Energy Matters

The 2013 Prize winners were:

Highly Commended:
Solar Monster, William Dimopoulos - Year 3 - Sydney Grammar Edgecliff Prep
Google, Lily Allen and Saskia Trevor-Jones - Year 6 - Kambala School.
Switch On, McAuley's Green Group - Group effort - McAuley Catholic Primary School.
Mrs Chen, Ruby White, Sophie Snyman, Lucia Salgado - Year 6 - Kambala School.
Peta-jouls, Josephine Greenall-ota and Emily King - Year 6 - Kambala School

Winner - Junior Category:
Let's Get Connected, Jazmyn Bailey,  Reddam House

Winner - Senior Category:
Breeze light, Bryanna Bailey, Year 8,  Reddam House

Winner - Viewer's Choice:
The MacZoom, Zoe  and Kelly Kelleher, Year 6, Kambala School

2012

Juliette_Amies,_Cycles_in_Nature,_Kincoppal_Rose_Bay,_Year_11Theme: Plants and Animals

The 2012 Prize winners were:

Highly Commended:
Laughing Kookaburra, Christopher Poon, Year 1, Sydney Grammar Edgecliff Prep
My Rainbow Fish, Max Moores, Year 3, Glenmore Road Public School
The Knotted Net, Jazmyn Bailey, Year 3, Reddam House
Canned Tuna, Benjamin Brennan, Year 7, Cranbrook School
Home Grown, Emily Barclay, Year 10, Kincoppal Rose Bay

Winner - Junior Category:
Circuidile, Tom Beckhurst, Year 6, Glenmore Road Public School

Winner - Senior Category:
Cycles in Nature, Juliette Amies, Year 11, Kincoppal Rose Bay

Winner - Viewer's Choice:
Canned Tuna, Benjamin Brennan, Year 7, Cranbrook School

2011

On-My-MindTheme: Production and Consumption

The 2011 Prize winners were:

Winner - Junior Category:Plastic Sushi, Indigo Penn, Year 6, Reddam House

Winner - Senior Category:
On My Mind, Philippa Harrison, Year 10, Kincoppal Rose Bay

Winner - Viewer's Choice:
Man, Ramiro Fernandez, Year 7, Cranbrook School

2010

Frogy-the-Water-CatcherTheme: Water

The 2010 Prize winners were:

Highly Commended:Tanked Up, Jasper Penfold-Low, Year 7, Cranbrook School
S.O.S (Save Our Seas), Indigo Penn, Year 5, Reddam House
The Unreal Wave, Vasco Santos-Dwyer, Year 3, Woollahra Public School

Winner:
Frogy the Water Catcher, Bryana Bailey , Year 5, Reddam House

Winner - Viewer's Choice:
The Unreal Wave, Vasco Santos-Dwyer , Year 3, Woollahra Public School

2009

2009 Enviro Sculpture winnersTheme: Climate Change

Winner:
Climate Impacts, Ruby Biancardi & Elizabeth Kovacs, Year 5, McAuley Primary School